سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

آموزش تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی

در تاریخ : 99.05.12

سرزمین آریایی : در کلیه صنایع ، بخصوص موارد پر درآمد ، گروهی ، اقدام به جعل و تقلب در این صنایع کرده و آنها را به عنوان اصل ، به بازار عرضه می کنند . در صنعت مس نیز این مساله دیده می شود . ظروف مسی ، به علت دارا بودن خواص و فواید بسیار و شگفت انگیز ، از اهمیت بالایی برخوردارند . استادان مسگر و افراد ماهر ، به خوبی و سهولت ، قادر به تشخیص اصل از تقلبی هستند . ظروف تقلبی ، هیچ فایده ای برای سلامتی ندارد و سلامتی افراد را تهدید می کنند . در ادامه می توانید با مطالعه موارد ذکر شده ، ظروف مسی اصلی را از ظروف مسی تقلبی ، تشخیص دهید .

 

 

آموزش شناخت ظروف مسی اصل از ظروف مسی تقلبی

 

 

خصوصیات ظروف مسی مرغوب

وزن و ضخامت ظروف : ظروف مسی اصل ، سنگین هستند و به سهولت می توانید با وزن بالای آنها نسبت به اندازه شان ، تشخیص دهید . به طور معمول یک ظرف مسی با قطر دهانه 18 سانتی متری ، وزنی حدود 800 گرم دارد .

ضخامت ظروف مسی بر اساس کاربردشان متفاوت است. مثلاً قابلمه به خاطر اینکه روی شعله مستقیم قرار می‌گیرد باید ضخامت بیشتری نسبت به ظروف مسی پذیرایی و پارچ و لیوان داشته باشند. ضخامت ظروف مسی باید طوری باشد که به‌راحتی خم یا قُر نشود. همچنین برای ظروف پذیرایی آن‌قدر سنگین نباشد که نشود آن‌ ها را حمل کرد .

 

روکش داخلی ظروف : مهمترین مساله در تهیه ظروف اصل مسی ، تشخیص قلع داخلی ظروف است که کلیه ظروف مسی را با یک لایه قلع پوشش می دهند تا سموم و مواد مضر مس ، داخل غذا و بدن نشود .

 

رنگ ظاهری ظروف : ظروف مسی اصل به رنگ سرخ و درخشان هستند که این موضوع به ما باکیفیت بودن و خلوص مس به‌کاررفته در این ظروف را نشان می‌دهد. در مقابل ظروف مسی تقلبی چون معمولاً از آلیاژ مس و برنج به نسبت یک به دو ساخته می‌شوند رنگ بدنه آن‌ها زرد است و درخششی هم ندارند. برنج آلیاژی از مس، روی و دیگر فلزات است.

می‌توانید برای اطمینان بیشتر، فلزی که می‌خواهید برنج یا مس بودن آن را تشخیص دهید ابتدا به‌طور کامل تمیز کنید به‌طوری‌که هیچ اثری از آلودگی بر روی آن نباشد. بعد از آن فلز را زیر نور مستقیم خورشید بگیرید. اگر فلز مس باشد رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای دارد اما اگر رنگ آن زرد، زرد-قهوه ای، سبز-زرد، نارنجی و موارد مشابه بود یعنی فلز موردنظر برنج است.

 

 

صدای ظروف : روش دیگر برای تشخیص ظروف مسی تقلبی ضربه زدن به ظروف است. فلز مس چون نرم است وقتی به ظروف مسی اصل و باکیفیت ضربه می‌زنید صدای ضعیف و بمی از خودش ایجاد می‌کند ولی وقتی به ظروف مسی تقلبی یا بی‌کیفیت ضربه بزنید صدای بلند و تیزی تولید می‌کند.

 

 

 

تشخیص با آهنربا : آهنربا را به ظروف نزدیک کنید ، اگر آن‌ ها را جذب کرد پس ظرف شما یک ظرف آهنی با رنگ مسی است . گاهی اوقات ممکن است در ، دسته یا پایه‌های ظرف مسی آهنی باشد که با استفاده از آهنربا می‌شود این موضوع را تشخیص داد .

 

 

 

تشخیص ظاهری ظروف مسی مرغوب

 

بدنه ظروف مسی ، از نظر ظاهری ، به سه دسته تقسیم می شوند 

 

ظروف کار دست و چکش خوری شده : این ظروف مسی ، گران و با کیفیت و ارزنده هستند . این نوع از ظروف مسی ، با دست هنرمند مسگر طراحی و چکش کاری شده و جزء صنایع دستی به حساب می آید . هرچه مقدار چکش خواری و نا صافی های بدنه ی مس بیشتر باشد نشان دهنده این می باشد که ظرف مسی مورد نظر شما مرغوب می باشد و دست ساز است . همچنین لحیم هایی که از برنج واقعی و به رنگ زرد هستند نشانه اصیل بودن ظرف مس می باشد که در یک سمت ظرف کار شده است و قابل مشاهده است . 

 

ظروف نیمه ماشینی و نیمه چکش خوری شده : برای ساخت این ظروف مسی ، از ماشین آلات برش کمک گرفته شده و قسمتی از اطراف ظروف و دیواره و ... نیز با استفاده از هنر مسگری ، چکش کاری شده و نسبت به ظروف دسته قبل ، قیمت کمتری دارند .

 

ظروف مسی ماشینی : این ظروف با کمک ماشین آلات برش و ساخته شده اند و ظاهری بدون چکش کاری و صاف و معمولا با خطوط موازی دارند و به نسبت دو گروه قبلی ، قیمت کمتری دارند .

 

نکته مهم

 

توجه کنید که هر سه نوع ظروف مسی ذکر شده ، از نظر ارزش برای سلامتی ، یکسان

 

هستند ولی از نظر ارزنده بودن ، با هم تفاوت دارند و مهمترین مساله در تهیه هر کدام از

 

ظروف مسی سه دسته ذکر شده ، داشت پوشش قلع داخلی آنها برای سلامت ظروف و

 

انسان است .

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت
تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
حرم حضرت معصومه (س) در کدام شهر ایران قرار دارد ؟
پاسخ : *
پست های ویژه
از سراسر وب