سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

روشهای خانگی مفید برای درمان آکنه صورت

در تاریخ : 95.08.11

درمان خانگی مفید برای آکنه صورت

سرزمین آریایی : پدیدار شدن آکنه در صورت ، به علتهای گوناگونی بستگی دارد که بر همین اساس ، روشهای مختلفی نیز برای درمان آن پیشنهاد می شود . این روشها شامل استفاده کردن از داروهای گوناگون  شییایی که انواع آن در بازار موجود است و یا روش های ستی و استفاده از داروهای گیاهی را شامل می شود.

در ادامه این مطلب ، با چند روش خانگی و مجرب که برای درمان و مراقبت از انواع آکنه صورت پیشنهاد می شود ، آشنا خواهید شد. با این روشها ، میتوانید علاوه بر خلاص شدن از هزینه های اضافی درمان که گاها خسته کننده و بی نتیجه هستند ، پوستی شفاف و با نشاط داشته باشید و از عوارض آن در امان بمانید.

1- سرکه سیب:
سرکه سیب یکی از قویترین و پُر کاربردترین موادی است که برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. سرکه سیب باعت نابودی تمامی باکتری ها می شود که احتمال آن وجود دارد که خود باکتری دلیل اولیه بروز آکنه ه باشد. همچنین PH پوست را تنظیم می کند و این نیز باعث می شود تا
باکتری ها نتوانند رشد کنند. سرکه سیب چربی اضافه پوست را می گیرد پس مواظب باشید تا بیش از حد از این ماسک استفاده نکنید زیرا موجب خشک شدن پوست می شود. 
مواد لازم:
سرکه سیب طبیعی (اُرگانیک)
آب
روش آماده کردن:
صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید. (برای خشک کردن صورت خود حوله را آرام روی صورت بکشید و یا با ضربه های آرام حوله به صورت قطرات آب را خشک کنید.) به نسبت 1 (سرکه سیب) به 3 (آب)، مخلوط را در کایه ای بریزید و پنبه را در آن خیس کنید و روی آکنه ها قرار دهید. به مدت 10 دقیقه و یا تمام طول شب می توانید بگذارید بماند، سپس با آب بشویید. اگر بعد از مصرف احساس خشکی روی پوست صورت خود کردید حتماً از مرطوب کننده صورت استفاده کنید. 
2- دارچین و عسل:
عسل چسبناک است و دارچین خوش طعم و به نظر می رسد شما از نزدیک شدن این دو ماده به صورت خود خودداری کنید! اما به طرز شگفت انگیزی در حالی که می تواند غیر منطقی باشد، عسل و دارچین مبارزان درجه یکی برای آکنه هستند. دارچین حاوی خاصیت آنتی میکروب است که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. عسل دارای خاصیت آنتی بیوتیکی است که آماده ی از بین بردن باکتری ها و عوامل مضر دیگر است.
مواد لازم:
2 قاشق چای خوری عسل
1 قاشق چای خوری دارچین
دستمال کاغذی
روش آماده کردن:
صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید. (برای خشک کردن صورت خود حوله را آرام روی صورت بکشید و یا با ضربه های آرام حوله به صورت قطرات آب را خشک کنید.) عسل و دارچین را در کاسه ای بریزید و تا زمانی که همانند خمیر شود مخلوط کنید. ماسک را روی آکنه ها قرار دهید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روش صورت نگه دارید. صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید. این ماسک کمی چسبنده است پس برای پاک کردن کامل آن از صورت دستمال کاغذی به همراه داشته باشید.
3- شیر و ماست:
اگر چه مصرف لبنیات در بروز آکنه تاثیر گذار است ولی استفاده موضعی آن برای برگرداند رنگ پوست سالم موثر است. دلیل این که لبنیات و مخصوصاً شیر می تواند باعث ایجاد آکنه شود احتمال وجود هورمون در آن می باشد. این ماسک باعث آرام شدن التهابات پوس و قرمزی آکنه ها می شود. اسید موجود در ماست نوعی آنتی باکری است و چربی آن نیز موجب مرطوب شدن پوست می شود.
مواد لازم:
1 قاشق چای خوری ماست یا شیر کم چرب و یا پُر چرب ولی بدون خامه
1 قاشق چای خوری عسل طبیعی
روش آماده کردن:
ابتدا شیر یا ماست را از یخچال خارج کنید و صبر کنید تا به دمای اُتاق برسد. شیر یا ماست و عسل را در کاسه ای با هم مخلوط کنید. می توانید با پنبه و یا با دست ماسک را روی صورت خود قرار دهید. یک لایه قرار دهید و صبر کنید تا خشک شود و سپس لایه بعدی را اضافه کنید تا ماسک به قطر مورد نطر شما برسد. 10 تا 15 دقیقه بگذارید بماند و سپس با حرکات دورانی روی صورت ماساژ دهید تا لایه های مُرده پوست جدا شوند. با آب بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. 
4- تخم مرغ:
سفیده تخم مرغ راه حل آسانی برای مبارزه با آکنه و بهبود زخم های باقی مانده از آن است. سفیده تخم مرغ سرشار است از انواع ویتامین ها و پروتئین ها که به ترمیم سلول های پوستی کمک می کنند. همچنین چربی اضافی را به خود جذب می کنند و این یعنی باکتری ها موادی برای تغذیه نخواهند داشت. ولی بعد از مصرف حتماً از مرطوب کننده صورت استفاده کنید زیرا کمی پوست را خشک می کند.
مواد لازم:
2 تا 3 عدد تخم مرغ، زرده و سفیده جدا شده
یک عدد کاسه 
یک حوله نرم
روش آماده کردن:
ابتدا صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید. (برای خشک کردن صورت خود حوله را آرام روی صورت بکشید و یا با ضربه های آرام حوله به صورت قطرات آب را خشک کنید.) سفیده های تخم مرغ را در کاسه بریزید و هم بزنید تا کَف کند. سفیده های تخم مرغ را روی آکنه ها قرار دهید. می توانید با سر انگشتان خود به راحتی این کار را انجام دهید. 3 تا 4 لایه می توانید روی روی مناطق مورد نیاز بمالید ولی ابتدا باید صبر کنید تا لایه قبلی خشک شود. به مدت 20 دقیقه روی صورت خود نگه دارید و سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید و با حوله ای نرم به آرامی پوست خود را خشک کنید. سپس از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.
5- پوست پرتقال:
پوست صورت نیز به همان اندازه که ما از طعم پرتقال لذت می بریم می تواند لذت ببرد! آکنه هایی که بر اثر باکتری های پوست مرده و یا چربی اضافه پوست بروز می کنند به کمک ویتامین C بالا پرتقال می توانند از بین بروند. همچنین ویتامین C به رشد سلول های سالم کمک می کند. 
مواد لازم:
2 عدد پرتقال پوست گرفته شده
آب تمیز
روش آماده کردن:
صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید. (برای خشک کردن صورت خود حوله را آرام روی صورت بکشید و یا با ضربه های آرام حوله به صورت قطرات آب را خشک کنید.) پوسته های پرتقال را با کمک مخلوط کن و یا هاونگ له کنید و کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیر مانند شود. آب را به آرامی اضافه کنید تا بیش از اندازه آبکی نشود. هنگامی که به غلظت کافی رسیدید مخلوط را به صورت و یا فقط روی آکنه های خود بزنید. 20 تا 25 دقیقه صبر کنید و سپس کاملاً با آب پاک کنید. معمولاً تا آن زمان ماسک باید سفت شده باشد اما اگر اینگونه نشد تاثیر خود را همچنان خواهد داشت. بعد از مصرف ماسک مرطوب کننده استفاده کنید.
6- موز:
موز میوه ای است که سرشار از مواد مغذی و سودمند است و حتی پوست آن! پوست موز حاوی آنتی اُکسیدان بسیار قوی می باشد که التهاب را کاهش می دهد و باعث رشد سالم سلول ها می شود. در نتیجه مالیدن پوست موز روی پوست صورت می تواند موجب کاهش التهابات و قرمزی های آکنه باشد. 
مواد لازم: 
1 عدد پوسته موز
روش آماده کردن:
موز را پوست بکنید و نوش جان کنید! سپس پوسته را بردارید و با حرکتی دورانی روی صورت خود بمالید. هنگامی که تمام صورت خود را پوشش دادید تا 30 دقیقه صبر کنید و سپس صورت خود را بشویید. 
7- بخار:
بخار باعث آرام شدن التهابات آکنه می شود. بخار باعث باز شدن منافذ پوستی می شود و تمام مواد زائد را از پوست خارج می کند. 
مواد لازم:
یک قابلمه آب جوش
یک عدد حوله بزرگ
یک کاسه بزرگ
روش آماده کردن:
آب را در قابلمه ای بزرگ به جوش آورید و سپس در کاسه بزرگ بریزید. چند دقیقه ای صبر کنید تا کمی خنک شود. سر خود را روی بخار نگه دارید و حوله را دور سر خود قرار دهید تا بخار را به طرف صورت شما هدایت کند. بعد از 10 تا 15 دقیقه حوله را بردارید و صورت خود را خشک کنید. (برای خشک کردن صورت خود حوله را آرام روی صورت بکشید و یا با ضربه های آرام حوله به صورت قطرات آب را خشک کنید.) این کار را یک بار در روز انجام دهید. 
8- سیر:
سیر دارای آنتی باکتری بالایی است. می توانید حبه سیر را کامل قورت دهید و اگر نمی توانید این کار را انجام دهید به صورت موضعی می توانید از خواص آن بهره ببرید. اگر قادر به گرفته آب سیر شدید چه بهتر اگر خیر، حبه را له کنید و در آب قرار دهید. هرگز سیر را بدون رقیق کردن به صورت خود نزنید، هرگز! 
مواد لازم:
2 تا 3 حبه سیر
آب و با ژل آلو ورا
روش آماده کردن:
اگر توانستید آب سیر را بگیرید آن را با 1 قاشق چای خوری یا کمی بیشتر آب مخلوط کنید. در غیر این صورت 2 تا 3 حبه سیر را له کنید و در آب قرار دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند. سپس با استفاده از پنبه آب سیر را روی آکنه های خود قرار دهید. اگر زیاد آبکی بود و نتوانستید با آن کار کنید ژل آلو ورا را جایگزین آب کنید. اگر ترجیح می دهید تا حبه سیر را قورت دهید روزانه یک بار کافی می باشد.
9- جو دو سر پرک:
جو دو سر پرک را می توانید به عنوان صبحانه میل کنید و فواید آن از درون جذب بدن می شود و روی ظاهر نیز تاثیر می گذارد. از چو دو سر پرک در ماسک ها نیز می توانید استفاده کنید. التهابات و قرمزی را از بین می برد. به یاد داشته باشید که جو دو سر پرک به تنهایی نمی تواند موجب بهبود آکنه ها شود و باید همراه با یک ماسک روزانه مورد استفاده قرار گیرد. 
مواد لازم:
یک پیمانه جو دو سر پرک
آب
2 قاشق چای خوری عسل طبیعی
روش آماده کردن:
جو دو سر پرک را در آب کمی ولرم آماده کنید. تا زمانی که هنوز گرم است، دو قاشق عسل را به آن اضافه کنید. صبر کنید تا به دمای اُتاق برسد. به خاطر داشته باشید که گرمای جو می تواند موجب سوزش پوست صورت شود پس قبل از قرار دادن روی صورت از سرد شدن آن و رسیدن به دمای مناسب مطمعن شوید. 20 تا 30 دقیقه روی صورت نگه دارید. با آب صورت خود را بشویید. 
10- نعناع:
نعناع حاوی خاصیت ضد التهابی و ضد درد می باشد. نعناع باعث بهبود آکنه نمی شود ولی از التهاب آن می کاهد و درد بعضی از آن ها را از بین می برد.
مواد لازم:
تعدادی برگ تازه نعناع
روش آماده کردن:
صورت خود را با آب بشویید و خشک کنید. (برای خشک کردن صورت خود حوله را آرام روی صورت بکشید و یا با ضربه های آرام حوله به صورت قطرات آب را خشک کنید.) برگ ها را خُرد کنید. می توانید از مخلوط کن و یا هاونگ استفاده کنید. مایع حاصله را روی صورت خود به مدت 5-10 دقیقه نگه دارید و سپس با آب سرد بشویید. 

معرفی کسب و کار : اسامی فعالان قالیشویی در زاهد گیلانی

دسته بندی : هنر » گریم و زیبایی
بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
پایتخت ایران کدام شهر است ؟
پاسخ : *
پست های ویژه