سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

رابطه سینوزیت با آلرژی و راه درمان

در تاریخ : 95.08.22

 

 رابطه سینوزیت با آلرژی و راه درمان

سرزمین آریایی : سینوزیت التهاب سینوسها است که در فصول سرد سال تشدید می شود و همین امر موجب ایجاد ناراحتی برای فرد و تغییر وضعیت زندگی و امور روزمره می شود. اما ایجاد آلرژی مساله را دشوارتر کرده و کلافگی و اختلال در زندگی را به همراه دارد. در ادامه بیشتر با سینوزیت و عوامل تشدید کننده و همچنین راه های پیشگیری از بروز آن اطلاعات کسب نمایید.
سینوس ها چیستند؟

سینوس ها حفره هایی در جمجمه هستند که در پیشانی قرار گرفته اند. آنها از طریق تونل هایی به بینی متصل گشته اند. سینوس های مرتبط با بینی در نزدیکی گونه ها قرار دارند. گفته می شود وظیفه اصلی آن ها جلوگیری از ورود رطوبت به دستگاه تنفسی است.

سینوس ها می توانند بر اثر آلرژی یا عفونت بسته شوند گاهی اوقات داخل سینوس ها پلیپ به وجود می آید. این پلیپ و عفونت ها که موجب بسته شدن سینوس می شوند باعث ایجاد درد در ناحیه صورت می شود. سینوس های بسته شده یا عفونی مکان فوق العاده برای به وجود آمدن و تکثیر باکتری ها می باشند.

مشکل اصلی سینوس ها سرماخوردگی و آلرژی است :

سینوزیت یک التهاب است که بر اثر عفونت باکتریایی نظیر سرماخوردگی به وجود می آید. عوامل مهم دیگر شامل آلرژی درمان نشده و سیگار کشیدن می باشد.
سینوزیت می تواند حاد باشد :

دو نوع سینوزیت وجود دارد 1-نوع حاد 2-مزمن

نوع حاد آن باعث یک عفونت به مدت 3 هفته می گردد معمولا این نوع سینوزیت بر اثر یک عفونت ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی به وجود می آید.
سینوزیت مزمن بیش از 3 هفته طول و بر اثر عفونت باکتریایی به وجود می آید. علائم آن به شدت شبیه آسم می باشد.این نوع سینوزیت می تواند برای ماهها یا سال ها طول بیانجامد.
 
علائم بسیاری برای سینوزیت وجود دارد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم :

1-داشتن خلط غلیظ
2-از دست دادن قابلیت بویایی
3-مزه بد دهان
4-سرفه یا گلو درد
5-خستگی
6-گرفتگی عضلات صورت
7-سردرد و دندان درد
8-آبریزش بینی

چرا آلرژی عامل ریسک سینوزیت می باشد؟

آلرژی می تواند باعث التهاب مزمن شود و بر سینوس ها فشار وارد گردد. اگر به موقع برای درمان آلرژی اقدام ننمایید آلرژی منجر به عفونت سینوس ها می گردد.
افرادی که از آلرژی رنج می برند باید بسیار مراقب سینوس های خود در فصل سرما باشند همچنین از سیگار کشیدن به شدت دوری کنند حتی محیط های آلوده نیز نروند.

1. آب بنوشید

نوشیدن مایعات و برقراری یک مرطوب کننده و یا بخارساز مفید است چرا این مهم است؟ زیرا مایعات و رطوبت سبب نازک شدن مخاط و به تخلیه سینوسها کمک می کند آنها همچنین سینوس های شما را روان و پوست شما را هیدراته نگه می دارد.
 

2. بینی ها را با سرم شستشو آبیاری کنید

شستشوی بینی، آبیاری بینی در تسکین احتقان بینی و سوزش بسیار موثر است آبیاری سرم نمکی به معنی به سادگی و به آرامی بینی خود را با یک محلول سالین شستشو دهید شما می توانید این کار را با بطری های خاص، سرنگ حبابدار، یا دستگاه ارزان قیمت که شبیه لامپ علاءالدین است انجام دهید مخلوط نمکی نیز در داروخانه ها در دسترس است همچنین می توانید 1 قاشق چای خوری نمک دریا را در  1پاینت ( وزن معادل نیم کوارت ) آب مقطر، سترون شده یا فیلتر شده حل نمایید ( از نمک طعام، که معمولاً شامل مواد افزودنی است استفاده نکنید ) سپس  کمی جوش شیرین به مخلوط اضافه کنید.
برای آبیاری سینوس در حالی که ایستاده اید محلول را  یا سرنگ به یک سوراخ بینی در حالی که سر خود را کج کرده اید بریزید تا از سوراخ بینی دیگر جریان یابد.
 
نقش مثبت بخار گرفتن در درمان سینوزیت

3. بخار

بخار به از بین بردن احتقان با شل کردن موکوس کمک می کند خودتان می توانید درمان را با استفاده از یک کاسه آب داغ و یک حوله بزرگ انجام دهید اگر دوست دارید می توانید منتول، کافور و یا روغن اوکالیپتوس را به آب اضافه کنید حوله را روی سر خود انداخته و سپس در امتداد دو طرف کاسه پایین اندازید تا بخار در داخل به دام افتد اکثر مردم این کار را تا زمانی که پراکندگی بخار وجود دارد انجام می دهند بخار دوش گرم نیز می تواند موثر باشد اما متمرکز شدن بخار کمتر است.
 

4. سوپ مرغ

این یک داستان قدیمی نیست تعدادی از مطالعات از منافع سوپ مرغ در کمک به سهولت احتقان حمایت می کنند یک مطالعه نشان داد که سوپ مرغ التهاب همراه با احتقان سینوس و سرماخوردگی را کاهش می دهد.
پس چه راز در آن است؟ دانشمندان ماده فعال در سوپ مرغ را مشخص نکرده اند اما آنها بر این باورند که بخار همراه با اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مواد تشکیل دهنده سوپ به شفاف کردن سینوس کمک می کنند.
 

5. کمپرس گرم

آکادمی آمریکایی جراحی گوش و حلق - سر و گردن (AAO-HNS)  توصیه چرخش کمپرس گرم و سرد روی سینوسها دارند.
دراز بکشید و یک کمپرس گرم را به مدت سه دقیقه در سراسر بینی، گونه ها و پیشانی قرار دهید.
کمپرس گرم  را برداشته و به مدت 30 ثانیه کمپرس سرد قرار دهید.
این عمل را دو تا سه بار انجام دهید
شما می توانید این کار دو تا شش بار در هر روز تکرار کنید.
 بخار به از بین بردن احتقان بینی کمک می کند.

مواقعی که ملزم به مراجعه به پزشک میشوید 

 
چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنید
علائمی که شما باید به پزشک مراجعه نمایید عبارتند از: 
علائم بیشتر از10  روز طول بکشد.
تب 102  درجه فازینهایت یا بالاتر باشد.
علائم بدتر و بدتر شده، از جمله بالا رفتن تب و یا ترشحات مایل به سبز بینی شما افزایش یافته باشد.
تغییرات در بینایی رخ دهد.
اگر شما مبتلا به آسم یا آمفیزم هستید و یا داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن مصرف می نمایید.
 
نکته: توجه داشته باشید که شما تنها این بیماری را ندارید بلکه با توجه به نظر AAO-HNS، بیش از 37 میلیون آمریکایی حداقل یک بار سینوزیت را در یک سال داشته اند اما این داروهای خانگی می تواند زودتر به تسکین علائم و داشتن تنفس آسان به شما کمک کنند. 

 

معرفی کسب و کار : اسامی فعالان قالیشویی در امام خمینی

 

بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
حاصل جمع دو با دو به حروف چند می شود ؟
پاسخ : *
پست های ویژه
از سراسر وب