سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

چرا نفس کم می آوریم

در تاریخ : 94.11.19

 

چرا نفس کم می آوریم

 

سرزمین آریایی : ممکن است بارها گفته و یا شنیده باشید که << نفس کم آوردم >> ولی آیا هیچ وقت به معنا و علت این مساله دقت کرده اید ؟ علت چیست ؟ در ادامه عللی که موجب بروز این مساله میشوند را ببینیم.

 

بدن ما در طول فعالیتهای هوازی همچون زندگی روزمره و فعالیتهای مختلف کم شدت وابستگی زیادی به اکسیژن دارد. باید بدانیم که  بخش عمده مواد غذایی تنها در صورتی میتوانند باعث تولید انرژی در بدن گردند که اکسیژن نیز در دسترس داشته باشند. هر گونه محدودیت در دریافت و استفاده از اکسیژن منجر به آن میگردد که فرد در تولید انرژی مورد نیاز برای فعالیت خود ناتوان شده و بنابراین قادر به ادامه فعالیت نباشد که در این صورت با جمله مشابه بالا وضعیت خود را شرح میدهد. " دیگه نفس ندارد"

باید که همه ما بدانیم: بدن ما از محیط اطراف اکسیژن را دریافت میکند. ریه ها اکسیژن دریافتی حاصل تنفس را به خون انتقال میدهند و خون نیز با توجه به ظرفیت خود اکسِژن را به سلول جهت استفاده ارائه میکند. اکسِژن در سلول با توجه شرایط بدن مورد استفاده قرار میگیرد و عوامل زیادی در سلول برای استفاده از اکسیژن مهم میباشند که یکی از مهمترین آنها تعداد میتوکندری و سطح فعالیت آنزیمهای کربس میباشد. اگر بدن شما در هر کدام از مراحل یاد شده از دریافت تنفسی، انتقال از خون و استفاده در سلول دچار مشکل گردد منجر به خستگی ناشی از کمبود اکسیژن میگردد.

بدن اغلب ما آدمها در حالت استراحتی بین 200 تا 300 میلی لیتر اکسیژن در هر دقیقه دریافت میکند و در زمان فعالیت که نیاز به انرژی بیشتری هم دارد به شرایطی میرسد که شاید در هر دقیقه 5 لیتر هم اکسیژن دریافت نماید. البته این میزان با توجه به عواملی که در بالا ذکر شد در افراد متفاوت است.

 

 

آیا میتوانیم میزان دریافت اکسیژن را بهبود دهیم؟

پاسخ به این سوال بلی است ولی افراد با توجه به پتانسیلهای ژنتیکی محدودیتهایی نیز دارند. یک مربی دانا با استفاده از شیوه های تمرینی منظم و درست قادر به بهبود توانایی فرد در دریافت و استفاده از اکسیژن گردد. شیوه های مختلفی برای این منظور در سطوح مختلف از افراد با سطح پایین یا بالای آمادگی وجود دارد. باید یادآوری کنیم که ما در فیزیولوژی ورزشی به شیوه های مختلف قادر به اندازه گیری توانایی بدن در کسب اکسیژن بوده و سپس با یک برنامه تمرینی منظم آن را بهبود بخشیم.

 

 

1- هوای محیط و میزان اکسیژن موجود در آن

2- تنفس، ریه ها و عضلات تنفسی

3- قلب و سیستم گردش خون و توانایی آن در انتقال اکسیژن

4- توانایی سلولی در استفاده از اکسیژن که به عواملی همچون نوع تار، سطح فعالیت آنزیم های اکسیداتیو، چگالی میتوکندری و .... وابسته است.

 

 

 

myfitroad

دسته بندی : مطالب خواندنی » ورزش
بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
حرم حضرت معصومه (س) در کدام شهر ایران قرار دارد ؟
پاسخ : *
پست های ویژه