سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

آنتی بیوتیک مفید یا مضر

در تاریخ : 94.10.15

آنتی بیوتیک مفید یا مضر

سرزمین آریایی : بسیاری از افراد ، با کوچکترین درد در نواحی مختلف بدن ، مانند گلو ، اولین اقدامی که میکنند ، مصرف خودسرانه و یا پس از تجویز برخی از پزشکان ، آنتی بیوتیک است و اغلب اطلاعی از مضر یا مفید بودن آن نداشته و در موارد مشابه و با کوچکترین دردی ، مصرف میکنند. در ادامه مفید یا مضر بودن این آنتی بیوتیک هارا بررسی میکنیم.

آیا ایده بی ‍‌ضرر بودن آنتی‌بیوتیک‌ها درست است؟؟
 مطالعه‌ای در سال 2013 نشان داد که پزشک‌ها آنتی‌بیوتیک را برای 60% افرادی که با انواع گلودرد به آن‌ها مراجعه می‌کنند تجویز می‌کنند، در حالی که این میزان باید در حدود 10% باشد.آنتی‌بیوتیک‌ها بسیار مفید هستند،آن‌ها باکتری‌های بد را می‌کشند،از ضربه زدن باکتری‌ها به بدن جلوگیری می‌کنند و به شما اجازه می‌دهند که با بیماری خود مبارزه کنید. اما به یاد داشته باشید که آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های خوب را نیز از بین می‌برند و به همین خاطر می‌توانند برخی آسیب‌های بسیار جدی را به بدن شما وارد کنند. Jeffrey Linder پروفسور بیماری‌ها در بیمارستان زنان بریگهام و همکار نویسنده در مطالعه بالا می‌گوید: هنگام صحبت کردن با بیماران، پیام اصلی من این است که اگر شما عفونت باکتریایی ندارید سعی کنید از دوره بیماری عبور کنید چون مصرف یک آنتی‌بیوتیک بیشتر به شما آسیب میزند تا اینکه برای شما مفید باشد.
و اما این‌که عفونت باکتریایی چیست؟؟ ذات‌الریه، عفونت‌های شدید سینوسی (با مدت بیش از ده روز)، عفونت گوش و گلودرد استرپتوکوکی از انواع عفونت‌های باکتریایی هستند. در هر بیماری دیگری مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا یا حتی برونشیت حاد، شما می‌توانید از پزشک درخواست کنید که برای‌تان آنتی‌بیوتیک تجویز کند البته اگر شما واقعاً به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشید.( وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا  ( 
 
تاثیرات منفی استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها
 
1-روده شما هرگز شما را نمی‌بخشد
شما می‌دانید چطور گاهی اوقات آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند مواد غذایی موجود در روده شما را کمی سریع‌تر از آنچه که باید به قسمت تحتانی دستگاه گوارش حرکت بدهند؟ دلیلش این است که آنتی‌بیوتیک‌ها در حال پایین رفتن در سیستم گوارشی نظم همه نوع از باکتری‌های روده (خوب و بد) را کاملاً بر هم می‌زنند. با توجه به مطالعه‌ای که در مجله‌ی آمریکایی گوارش منتشر شد بسیاری از افراد پس از قطع آنتی‌بیوتیک تسکین می‌یابند اما برخی از مردم دیگر هرگز بهبود نمی‌یابند. محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که بیش از سه آنتی‌بیوتیک در یک دوره پنج ساله مصرف کرده‌اند 5/1 برابر بیشتر احتمال ابتلا به بیماری روده تحریک پذیر مانند کولیت اولسراتیو یا بیماری کرونرا دارند.
 
2-چاقی
شما احتمالاً می‌دانید که در گوشتی که مصرف می‌کنید آنتی‌بیوتیک وجود دارد اما آیا شما می‌دانید چرا در گوشت آنتی‌بیوتیک وجود دارد؟ فروشندگان برای چاق کردن گاو و مرغ قبل از این که آن‌ها را بکشند از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها همین عملکرد را می‌توانند در بدن شما نیز داشته باشند. یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی چاقی نشان داد که آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران کودکی برای تأثیر بر افزایش وزن کودکان استفاده می‌شوند و البته بر افزایش وزن در سال‌های آینده نیز تأثیر‌گذارند. محققان دریافتند کودکانی که حداقل هفت دوره آنتی‌بیوتیک دریافت کرده‌اند،در سن 15 سالگی حدود 4/1 کیلوگرم (در حدود 3 پوند)‌سنگین‌تر از کودکانی هستند که به این میزان آنتی‌بیوتیک مصرف نکرده‌اند. در همین راستا آنتی‌بیوتیک‌ها با پیشرفت دیابت نوع دو (یک عامل خطر برای کسانی که چاق هستند) نیز ارتباط دارند: شرکت کنندگان در این مطالعه که بیشتر از 5نوع آنتی‌بیوتیک استفاده کرده‌اند 53% بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری‌ را دارند.
 
3-احتمال تاثیر بر مغز
آیا تا به حال شما از بیماری که در ارتباط با مغز و روده باشد چیزی شنیده‌اید؟ متأسفانه در این رابطه باید عرض شود: هم‌زمان با اینکه آنتی‌بیوتیک‌ها، باکتری‌ها (خوب یا بد) را در روده‌ی شما نابود می‌کنند آن‌ها هم‌چنین روی مغز شما تأثیرمی‌گذارند. با توجه به یک مطالعه‌ی جدید منتشر شده در مجله‌ی روانشناسی بالینی، مصرف فقط یک دوره واحد از آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است با افزایش خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب مرتبط باشد.  محققان دریافته‌اند که شرکت کنندگان بعد از مصرف پنج دوره جداگانه پنی سلین 50% بیشتر احتمال ابتلا به افسردگی یا اضطراب را دارند.
میزان
بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
حاصل جمع دو با دو به حروف چند می شود ؟
پاسخ : *
پست های ویژه