سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

فواید یادگیری چند زبان در سلامت مغز!

در تاریخ : 94.09.02

فواید یادگیری چند زبان در سلامت مغز!

سرزمین آریایی : تحقیقات انجام شده روی افرادی که به یک زبان و افرادی که به دو زبان و یا بیشتر مسلط و صحبت میکنند نشان داده که یادگیری زبان دوم و بیشتر و صحبت کردن با آن ، فواید بیشماری داشته و از اهمیت خاصی برخوردار میباشد. اين تحقيق توسط موسسه علوم پزشكي نيازم و محققان دانشگاه ادينبرگ در حيدرآباد انجام شد و ۶۰۸ بيمار مبتلا به سكته مغزي را مورد مطالعه قرار داد كه از اين بيماري جان سالم به در برده بودند. گروه تحقيقاتي به دليل تنوع فرهنگي زياد در حيدرآباد اين شهر را انتخاب كردند. اين بدان معناست كه ساكنان اين شهر قادرند به زبان‌هاي مختلف صحبت كنند. براي اطمينان از اينكه نتايج به دست آمده نه تنها به چند زبانه‌ها مربوط مي‌شود ساير فاكتورها مانند فشار خون بالا و سن نيز در طول بررسي مورد توجه قرار گرفت.  در ميان اين افراد حداقل ۳۰۰ نفر قادر بودند دو زبان مختلف صحبت كنند حال آنكه بيش از ۲۵۰ نفر تنها به يك زبان صحبت مي‌كردند.

محققان با بررسي اطلاعات پزشكي اين افراد دريافتند كه بهبود عملكرد شناختي دوزبانه‌ها بيشتر از كساني است كه به يك زبان صحبت مي‌كردند. به زباني دقيق‌تر، كمتر از ۲۰ درصد كساني كه دچار سكته مغزي شده و به يك زبان صحبت مي‌كردند توانايي شناختي خود را مجددا به دست آورده بودند در حالي كه اين توانايي در بين افرادي كه به دو زبان صحبت مي‌كردند دو برابر بود. اين تحقيق كه براي اولين بار رابطه بين اصلاح شناختي و مهارت چند زباني را بررسي مي‌كند فوايد يادگيري زبان جديد را نيز يادآوري مي‌كند.

در بررسي‌هاي پيشين نيز آمده بود افرادي كه به چند زبان صحبت مي‌كنند كمتر در معرض خطر بيماري آلزايمر، نوع رايج زوال عقل قرار مي‌گيرند دشواري يادگيري زبان جديد مغز را به گونه‌اي آموزش مي‌دهد كه مانند يك مكانيزم محافظ در برابر تاثيرات منفي ناشي از سكته مغزي، عمل كند.

با اين وجود اين تحقق محدوديت‌هايي نيز دارد. به عنوان مثال تاثيرات صحبت كردن به بيش از يك زبان ممكن است در ميان كساني كه به طور روزمره آن را تمرين نمي‌كنند، كمتر مشهود باشد. دوم اينكه هيچ ارتباطي بين شناخت بهتر و چند زباني در ميان بيماران مبتلا به زبان پرشي (از دست دادن قدرت تكلم پس از سكته مغزي) وجود ندارد. اين تحقيق در نشريه American Heart Associatin Journal به چاپ رسيده است.

 

 

ساعتبیستوچهار

بازگشت
تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
سال پیروزی انقلاب اسلامی چه سالی است ؟ ( به عدد )
پاسخ : *
پست های ویژه