سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

رابطه استرس با حافظه و وزن افراد

در تاریخ : 95.04.22

رابطه استرس با حافظه و وزن افراد

 

سرزمین آریایی : استرس ، روی کل بدن ، تاثیر گذار است و در میزان عملکرد اندامها ، کم و یا به مقدار زیاد ، اثر منفی گذاشته و همین امر ، موجب بروز حالات ناخوشایند روحی و روانی و متعاقبا جسمی در افراد میگردد. اخیرا بر اساس مطالعات و تحقیقات محققان ، هورمون کورتیزول که به عنوان هورمون استرس شناخته شده است و رابطه این هورمون در کاهش و یا افزایش وزن مورد بررسی قرار گرفته که در ادامه نتیجه این تحقیقات را مطالعه نمایید.

 

متخصصان با بیان اینکه سطح روزانه هورمون کورتیزول یعنی بالا یا پایین بودن آن بر وضعیت کلی سلامت اثرات متفاوت دارد، تأکید کردند هنوز اطلاعات کافی در پاسخ به این موضوع وجود ندارد. در این بررسی متخصصان، سطح کورتیزول صبحگاهی و عصرگاهی را در بزاق ۴۲۴۴ فرد بزرگسال تست کردند. در افرادی که سطح هورمون کورتیزول عصرگاهی بیشتر از معمول بود حجم مغز کوچکتر و عملکرد آن ضعیف‌تر بود در حالی که بالاتر بودن سطح کورتیزول صبحگاهی با عملکرد بهتر مغز ارتباط داشته است. اما متخصصان نتوانسته‌اند به این پرسش پاسخ دهند که ابتدا بالا رفتن سطح کورتیزول موجب کاهش اندازه مغز می‌شود یا اینکه کوچکی مغز عامل افزایش سطح کورتیزول است؟ همچنین این نگرانی وجود دارد که هورمون کورتیزول موجب افزایش وزن می‌شود اما لازم است ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم که افزایش وزن، سطح این هورمون را بالا می‌برد یا بالا رفتن کورتیزول منجر به اضافه وزن می‌شود؟
هورمون کورتیزول علاوه بر آن با استرس در ارتباط است در تنظیم سطح قندخون، سوخت و ساز بدن، فشارخون و واکنش‌های ایمنی نقش دارد. همچنین الکترولیت‌ها را متعادل ساخته و در دوران بارداری هم به زنان کمک می‌کند.
در شرایط استرس‌زا هورمون کورتیزول وارد جریان خون می‌شود و به منابع انرژی اجازه می‌دهد که در دسترس باشند و بدن را برای شرایط استرس آماده کنند. زمانی که این هورمون بدرستی عملکرد خود را داشته باشد سیگنال‌های مغز پس از به پایان رسیدن خطر، تولید کورتیزول را کم می‌کنند اما اگر این استرس دائمی شود نگران‌کننده است. با این حال برای بررسی دقیق‌تر اثرات بلندمدت این هورمون بر بدن انجام مطالعات بیشتر ضروری است.

 

بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
حرم امام رضا (ع) ( امام هشتم ) در کدام شهر ایران قرار دارد ؟
پاسخ : *
پست های ویژه