سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

برند فیس بوک در ایران ثبت شد

در تاریخ : 94.08.26

شبکه اجتماعی فیس بوک - facebookسرزمین آریایی : همین چند هفته پیش یود که خبر رسمی ثبت برند "مک دونالد" در ایران، بازتاب ها و واکنش های فراوانی را به دنبال داشت چراکه این رستوران یکی از اصلی ‌ترین نمادهای سبک زندگی آمریکایی به شمار می‌رود و دارای بیش از ۳۱ هزار شعبه و یک و نیم میلیون کارمند در سراسر دنیاست. این شرکت که به عنوان نماد کاپیتالیسم آمریکایی در جهان شناخته می‌شود با صرف هزینه‌ های سنگین تبلیغاتی در صدد حفظ موقعیت خود به عنوان رتبه اول در حوزه مواد غذایی است.

اگرچه این اتفاق، رسما در سال 93 افتاده بود اما انتشار اسناد آن در پاییز امسال، نشان داد کمپانی های بزرگ امریکایی علاقمند به حضور در فضای کشورمان هستند و بررسی ها نشان می دهد، این موضوع صرفا به کمپانی های مواد غذایی نیز خلاصه نشده است. طبق اعلام روزنامه رسمی در تاریخ 20 آبان ماه امسال (یعنی چند روز قبل) تقاضای ثبت علامت تجاری توسط کمپانی «فیس بوک» در ایران مورد تایید قرار گرفته و این شرکت می تواند بر اساس نامه 22 مهرماه اداره ثبت، از این علامت در کشورمان استفاده کند.

طبق بخش دیگری از این آگهی که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، شرکت فیس بوک آی ان سی مستقر در ایالت کالیفرنیای آمریکا، به موجل اظهارنامه مورخ 28 خردادماه امسال خود، علامت تجاری خود را که همان کلمه انگلسی F با پس زمینه آبی است را به کمک نماینده قانونی خود در ایران به ثبت رسانده است.

بر اساس آگهی مذکور، این علامت تجاری در حوزه وسایلی چون تلفن همراه، تجهیزات رایانه ای و داده ها، نرم افزار، مدذیریت تجاری، شبکه های رایانه ای، خدمات مخابرات از راه دور، برنامه نویسی کامپیوتری و  مانند آن ثبت شده است.

 

فیس بوک


نکته قابل تامل دیگر در این آگهی آن است که طبق درخواست مذکور، این علامت تجاری برای استفاده در طبقه 45 کالا و خدمات ثبت شده که عنوان کلی آن "خدمات شخصي يا اجتماعي كه توسط ديگران براي رفع نيازهاي افراد ارائه مي شوند" است اما فیس بوک، از مصداق «خدمات پیدا کردن دوست (دختر یا پسر) !» برای ذکر مصداق این طبقه در آگهی و درخواست خود استفاده کرده است.

طبق قوانین مربوط به ثبت علامت تجاری، "مالك علامت ثبت شده می ‌تواند علیه هر شخصی كه بدون موافقت وی از علامت استفاده كند و یا شخصی كه مرتكب عملی شود كه عادتا منتهی به تجاوز به حقوق ناشی از ثبت علامت تجاری گردد، در دادگاه اقامه دعوی نماید. این حقوق شامل موارد استفاده از علامتی می‌شود كه شبیه علامت ثبت شده است و استفاده از آن برای كالا یاخدمات مشابه‌، موجب گمراهی عموم می‌گردد."

 

طبق رویه و قوانین موجود در کشورمان، اگر یک شرکت خارجی در کشور نمایندگی داشته باشد با همان علامت تجاری خود فعالیت می‌ کند (مانند اقدام اخیر فیس بوک) ولی اگر بخواهد شعبه ‌ای از آن شرکت باشد با علامت تجاری ثبت‌ شده متفاوتی از آن شرکت فعالیت می‌ کند (مانند اقدام مک دونالد در ایران) که با توجه به مشکلات اخلاقی و اجتماعی که باعث فیلتر شدن فیس بوک شد و مصادیق متعددی که خطرات ورود رسمی این شرکت به ایران را نشان می دهد، علت ثبت این علامت در کشورمان و برنامه های این کمپانی برای توسعه فعالیت هایش در ایران باید مورد بررسی و نظارت دقیق قرار بگیرد.

 

ثبت برند فیس بوک

 

بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
حرم حضرت معصومه (س) در کدام شهر ایران قرار دارد ؟
پاسخ : *
پست های ویژه