سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

اولین مجله ویژه خانمها در ایران توسط چه کسی منتشر شد همراه تصاویر

در تاریخ : 95.09.23

اولین مجله ویژه خانمها در ایران توسط چه کسی منتشر شد همراه تصاویر

 

سرزمین آریایی : زنان زیادی در ایران از زمانهای دور در عرصه روزنامه نگاری فعالیت داشتند که با آنچه ما امروزه از این امر یعنی روزنامه نگاری ، اطلاع داریم متفاوت و تا حدی دشوارتر بوده و این امر به علت نبود و کمبود بسیاری از امکانات و همچنین محدود بودن زنان در دوران قدیم برمیگردد.

مریم عمید در سال ۱۳۹۲ هجری شمسی با راه‌اندازی نخستین مجله اختصاصی زنان با نام «شکوفه» جزو فعالان اجتماعی آن زمان شد و نامش سر زبان‌ها افتاد. او که یکی از اعضای اصلی «انجمن همت خواتین» بود که برای احقاق حقوق زنان تلاش می‌کردند، در نشریه‌اش اهداف و تفکرات این انجمن را هم ترویج می‌کرد. مسائلی مثل استفاده از کالاهای داخلی و تشویق فراگیری هنرهای دستی توسط زنان. روی صفحه اول این نشریه نوشته شده بود: «صاحبه امتیاز و مدیر مسئوله مزین السلطنه صبیه مرحوم آقا میرزا سید رضی رئیس الاطبا، روزنامه‌ای است اخلاقی، ادبی، حفظ الصحه اطفال، خانه‌داری، بچه داری، مسلک مستقیمش تربیت دوشیزگان و تصفیه اخلاق زنان راجع به مدارس نسوان عجالتاً گاهی دو نمره طبع می‌شود.»

 

اولین مجله ویژه خانمها در ایران توسط چه کسی منتشر شد همراه تصاویر

 

نشریه شکوفه با زبان طنز و حتی چاپ کاریکاتور، دختران و زنان را به یادگیری علم تشویق و با خرافه، رمالی و فالگیری مبارزه می‌کرد. فعالیت مریم عمید فقط مطبوعاتی نبود. در واقع او پیش از این دو شعبه مدرسه نوین به نام «دخترانه دارالعلم و صنایع مزینیه» راه‌اندازی کرده بود و از این نظر هم پیشگام محسوب می‌شد. در مدرسه دارالعلم علوم مختلف مانند خواندن و نوشتن فارسی، عربی، فرانسه، تاریخ، جغرافیا و ریاضیات تدریس می‌شد و در دارالصنایع هنر و فنونی مثل خیاطی، قالی‌بافی، جوراب‌بافی و زردوزی.

 

اولین مجله ویژه خانمها در ایران توسط چه کسی منتشر شد همراه تصاویر


مریم عمید برای ترویج و تشویق تحصیل در سطوح مختلف جامعه، در مقابل دو شاگرد که شهریه پرداخت می‌کردند یک شاگرد مجانی نام‌نویسی می‌کرد و با خانواده‌ها قرار می‌گذاشت که تا پایان دوره تحصیل حق بیرون آوردن بچه‌ها را از مدرسه ندارند. حالب اینجاست که برخلاف جو حاکم برخانواده‌های آن زمان، همسر مریم، قوام‌الحکماء که از روشنفکران آن زمان بود، مشوق کارهایش بود. البته این دومین ازدواج مریم بود و ازدواج اولش با عمادالسلطنه سالور به جدایی منجر شده بود. پس از فوت قوام‌الحکماء هم مریم عمید به کارهای فرهنگی و اجتماعی‌اش ادامه داد تا اینکه در سال ۱۳۳۷ قمری و وقتی به زادگاهش سمنان سفر می‌کرد، بر اثر سکته قلبی درگذشت.

 

تاریخ ایران

 

معرفی کسب و کار : اسامی فعالان قالیشویی در خیابان قزوین

 

بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
حرم حضرت معصومه (س) در کدام شهر ایران قرار دارد ؟
پاسخ : *
پست های ویژه