سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

با میت همین میماند و بس!

در تاریخ : 94.01.25

میت

بنابر آموزه های دینی، عمل پیوندی ناگسستنی با انسان دارد و همان عامل سعادت و یا به عکس شقاوت او است از این رو بر عمل به ویژه از نوع صالح آن تاکید فرارون شده است.

امیرمومنان علی (ع) می فرمایند: «شرافت و بزرگى نزد خداوند سبحان به نيكويى كردارهاست، نه به نيكويى گفتارها.»

همان حضرت (ع) می فرمایند: «علم، راهنماييت مى كند و عمل تو را به هدف مى رساند.»

و نیز فرموده اند: «مردى خدمت پيامبر خدا صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد: چه چيز حجت نادانى را از من دور مى كند؟ فرمودند: «دانش.» عرض كرد: چه چيز حجت دانش را از من دور مى سازد؟ فرمودند: «عمل.»

اما صادق (ع) نیز درباره اهمیت عمل و تاثیر آن بر سعادت و شقاوت آدمی می فرمایند: «خداوند در دنيا مردم را به نام پدرانشان خواند تا يكديگر را بشناسند و در آخرت به كردارهايشان، تا سزا داده شوند. پس فرمود: «اى كسانى كه ايمان آورده ايد» «اى كسانى كه كافر شده ايد».

رسول خدا (ص) می فرمایند: «سه چيز مرده را [تا لب گور] همراهى مى كنند: خانواده اش، دارايى اش و عملش. دو تاى آنها برمى گردند و يكى باقى مى ماند. خانواده و دارايى او برمى گردند و عملش با او مى ماند.»

همان حضرت (ص) فرموده اند: «مداومت بر عمل بر اساس آثار و سنت، هر چند اندك، نزد خدا پسنديده تر و خوش فرجامتر است از سخت كوشى در عبادت بر اساس بدعت و هوس.»

امام باقر (ع) نیز درباره مداومت بر عمل می فرمایند: «محبوبترين عمل در پيشگاه خداوند عزّ و جلّ عملى است كه آدمى بر آن مداومت ورزد، هر چند اندك باشد.»

منابع:

غررالحکم

بحارالانوار

کافی

دسته بندی : مطالب خواندنی » مذهبی
بازگشت
تگهای مطلب : میت, اعمال میت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
سال پیروزی انقلاب اسلامی چه سالی است ؟ ( به عدد )
پاسخ : *
پست های ویژه