ورود به سایت

 

چرا قیمت نفت به این زودی‌ها به 100دلار برنمی‌گردد؟

در تاریخ : 93.12.17
فیس بوک
تویتر
گوگل پلاس
فیس نما

به گزارش اقتصادنیوز، محمد العریان در این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه برآیند تاثیر افت قیمت نفت برای اقتصاد دنیا مثبت است، ولی اقتصادهای صادر کننده نفت باید بدانند که در آینده نزدیک قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی به مرز 100 دلار باز نمی گردد، گفت:«دو روند روی بازار نفت تاثیرگذار است که فرایند اثرگذاری و اثرپذیری یک روند بسیار سریع‌تر از روند دوم است. در روند اول که سرعت اثر گذاری بیشتری دارد عرضه نفت در بازار جهانی کاهش می‌یابد و این کاهش نه در حجم تولید کنونی نفت بلکه در تولید آتی نفت هم مشاهده خواهد شد. هم تولید کنندگان سنتی نفت در نتیجه شرایط کنونی حاکم در بازار نفت تولید خود را کم می‌کنند و هم تولیدکنندگانی که به تازگی به جمع تولید کنندگان نفت دنیا اضافه شده اند. کاهش سرمایه گذاری در پروژه‌های نفتی باعث کاهش عرضه در سال‌های آینده می شود و این کاهش عرضه اثر بلند مدتی روی اقتصاد خواهد داشت.»
 این اقتصاددان و تحلیل‌گر اقتصادی دومین روند اثرگذار روی بازار نفت را از طرف تقاضا می‌داند. زیرا در سال‌های اخیر تقاضا در دنیا در سطح پایینی بوده است و برای اینکه بازار به تعادل برسد باید تقاضای نفت در دنیا رشد کند؛ ولی بازسازی و افزایش تقاضا در دنیا ماه‌ها طول می‌کشد و اگر در این مدت یک بحران اقتصادی هم ایجاد شود، بازسازی تقاضای نفت بیشتر طول می‌کشد.
 به گفته العریان، شرایط کنونی برای اینکه قیمت نفت را به مرز 100 دلار آمریکا برساند، کافی نیست ولی برای اینکه باعث ایجاد ثبات نسبی در اقتصاد شود و قیمت را به صورت تدریجی افزایش دهد، کفایت می‌کند. البته قیمت‌ها به مرز 100 دلار نمی‌رسد زیرا شرایط بازار تغییر کرده است و دیگر تولید کنندگانی که برای کسب سود وارد فعالیت اقتصادی می شوند، وجود ندارند.»
 او درپاسخ به این سوال که این افت قیمت نفت به نفع اقتصاد دنیا است یا خیر؟ می‌گوید: «در نتیجه کاهش قیمت نفت شمار زیادی از کشورهای دنیا منفعت می‌برند، ولی برخی از کشورها هم هستند که زیان‌های اقتصادی زیادی را متحمل می شوند. هرچند برایند این وضعیت برای اقتصاد دنیا مثبت خواهد بود؛ به این معنا که اقتصاد دنیا می‌تواند رشد بیشتری را تجربه کند و بازسازی زیر ساخت‌های آسیب دیده را به سرعت انجام دهد.»
بازگشت
تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
پرسش :
حاصل جمع دو با دو به حروف چند می شود ؟
پاسخ : *
حیات وحش و دیدنیهای ایران و جهان( مشاهده تمام مطالب )