ورود به سایت

 

دانلود رایگان سریال 13 شمالی

دانلود رایگان سریال گلشیفته

دلیل نوسانات بورس چیست؟

در تاریخ : 93.12.17

محمد اسکندری در گفت و گو با ایرنا، افزود: دلیل اصلی نارضایتی مردم ریسک هایی بود که به بازار ایران وارد شد از این رو باید قوانین دائمی برای حمایت از سرمایه گذاری داشته باشیم تا ریسک وارده به بازار کم شود.
 وی با اشاره به نوسانات اخیر بازار سرمایه، اظهار داشت: نوسانات خارج از عرف باید علت یابی شود تا بازار سرمایه از قیمت های واقعی برخوردار شده و رفتارهای هیجانی در آن به حداقل برسد اما به دلیل وجود سیاستی به نام دامنه نوسان، افق دید افراد و سرمایه گذاران روزانه شده است.
 این کارشناس اقتصادی افزود: از آنجا که حجم سرمایه در گردش بازار بورس، بیشتر توسط حقیقی ها مدیریت می شود، افراد به صف های خرید و فروش و نوسانات روزانه نگاه می کنند.
 وی با اشاره به وجود برخی بدبینی ها نسبت به این بازار، گفت: به عنوان مثال وقتی در یک روز، یک فرد با 10 صنعت قرار است توسعه سرمایه گذاری داشته باشد و می بیند 5 تا از اینها منفی شده اند، فکر می کند که در آینده 5 صنعت بقیه هم منفی خواهد شد و با این دید، سرمایه گذاری نمی کند چرا که جو روانی بر بازار حاکم است.
 به اعتقاد اسکندری؛ اگر دامنه نوسان وسیع تر شود و هر فرد یا سرمایه گذار تنها به واسطه تحلیل و اطمینان از بازار، به سراغ خرید سهام برود، قاعدتا تحلیل حاکم خواهد شد نه جو روانی اما هم اکنون حجم مبنا (نسبتی که حداقل باید معامله تا قیمت آن نوسان ثبت شود) ملاک قرار گرفته و باعث شده رفتارهای هیجانی تشدید شود.
 وی با تاکید بر آنکه سیستم باید به سمت واقعی شدن حرکت کند، افزود: افرادی که تنها با پول و قدرت وجه نقد وارد بازار می شوند، از قدرت بیشتری برای تصمیم گیری در این بازار برخوردارند و این افراد شامل حقوقی ها و شرکت های بزرگ هستند که معمولا نسبت به آینده بازار خوشبین نیستند.
 به گفته این کارشناس اقتصادی؛ یکسری ریسک ها در کل بازار وجود دارد که شامل عدم شفافیت سیاست گذاری های دولت، مجلس و بطور کلی نظام اقتصادی بوده و در خصوص مباحث معروفی مانند خوراک پتروشیمی ها، قیمت نفت پالایشگاهها و بهره مالکانه است.
 وی باز شدن قفل نمادهای پالایشگاهی را یکی از راهکاری خروج بورس از نوسانات عنوان کرد و افزود: اگر پالایشگاهها بسته باشد، افراد نمی توانند با آن معامله کنند چرا که بعضی بدهکار هستند، بعضی خرید دارند و بعضی قرار است، حقوق پرداخت کنند اما وقتی پالایشگاهها بسته و بخشی از فروش یعنی 30 درصد بازار بورس بلوکه شده باشد، فشار فروش روی 70 درصد باقی وارد می شود از این رو سازمان بورس باید انرژی خود را برای گشودن قفل این نمادهای پالایشگاهی بگذارد تا نقد شوندگی بازار افزایش یابد.
 این کارشناس اقتصادی از بسته بودن طولانی مدت بسیاری از نمادهای پالایشگاهی به عنوان یکی از عوامل ضربه زننده به بازار یا کرد و افزود: اگر این موضوع در کوتاه مدت حل نشود، خیلی نمی توانیم به آینده بازار بورس امیدوار باشیم.
 وی افزود: یکی دیگر از عوامل و شاید شاه بیت مشکلات شرکت های بورسی و سرمایه گذاری در بورس، موضوع سود بانکی غیرواقعی است که سیستم بانکی به دلیل کمبود منابع اقدام به پرداخت سودهای نامناسب و غیرمنطقی به سپرده ها می کند و این موضوع از جذابیت سرمایه گذاری در بازار بورس کاسته است.
 اسکندری با اشاره به ارتباط بازار سرمایه با سایر بازارها، گفت: بسیاری از تصمیمات در بازار پول، ارز و مانند آن تاثیرگذار است لذا نرخ سود بانکی اثرات قابل ملاحظه ای در این بازار می گذارد که باید به آن توجه کرد.
 وی تاکید کرد: اگر بانک مرکزی زودتر فکری برای محدود کردن مبادلات این بانک ها و موسسات نرخ شکن که شامل چند بانک و موسسه بحران زده است و اکثرا مجوز رسمی ندارند، نکند و اجازه دهد، اقدامات آنها در جذب پول دنبال شود، شاهد یک بحران بزرگ خواهیم بود.
 این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه دولت چشم انداز روشنی برای رفع این مشکل به مردم و سرمایه گذاران ارایه نمی کند، افزود: وقتی مردم بتوانند با سرمایه گذاری در بازار بانکی، 27 درصد بعضا سالانه سود دریافت کنند، بازارهای موازی برای آنها جذابیت لازم را نخواهد داشت.
 وی خواستار سیاست گذاری و نظارت دولت به جای حضور در این بازار شد و افزود: در چنین شرایطی می توانیم شاهد آثار مثبت در اقتصاد کشور باشیم.
 اسکندری ریسک بازار سرمایه را متعدد عنوان کرد و افزود: در چند سال گذشته بازار سرمایه نه تنها از نظر آمار و شاخص، بلکه تحولات دیگری مانند تصویب قانون اوراق بهادار، توسعه کارگزاری ها، توسعه نرم افزارها و ایجاد ساختار، روند مناسبی را دنبال کرده است.
 لازم به ذکر است برخی اقتصاددادن معتقدند؛ بورس ایران تا رسیدن به بلوغ کامل فاصله زیادی دارد و دولت باید به جایگاه واقعی خود در اقتصاد که سیاست گذاری و نظارت است، برسد و بازار سرمایه اگر بخواهد با اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی در جایگاه مناسب قرار گیرد و در افق برنامه 1404 به بهترین بورس منطقه تبدیل شود، باید شرکتهای فعال در بورس حضور یابند و بازار سهام تنه به تنه تولید ناخالص ملی بزند و کالاهای مختلف نیز مجال عرضه و قیمت گذاری در بورس کالا را پیدا کنند.
 ازسویی برخی کارشناسان بازار سرمایه از جمله بهمن آرمان مدیر پیشین اداره مطالعات و بررسی های بورس تهران؛ باانتقاد از نرخ 13 سنتی خوراک پتروشیمی ها که سال گذشته توسط مجلس مصوب شد، این موضوع را یکی از عوامل تاثیرگذار بر روند نزولی شدن بورس عنوان کرده و معتقد است؛ در حال حاضر نرخ خوراک پتروشیمی ها در هر متر مکعب در کشور عربستان 2.6 سنت، قطر 7 سنت، امارات 5 سنت، کویت 4 سنت، بحرین 7 و الجزایر 3.5 سنت است.
بازگشت
تگهای مطلب :
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
پایتخت ایران کدام شهر است ؟
پاسخ : *
حیات وحش و دیدنیهای ایران و جهان( مشاهده تمام مطالب )