سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

زیبایی تاریخ در آق البلاغ بجنورد

در تاریخ : 93.10.24

قلعه آق البلاغ بجنورد

 

آق البلاغ

قلعه آق‏البلاغ شهرستان بروجرد یکی از آثار تاریخی به جامانده از روزگار کهن بوده که چون نگینی در بستر طبیعت بکر و آرام این شهرستان استوار شده است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، این قلعه در فاصله 24 کیلومتری محور بروجرد- اراک قلعه‎ای استوار شده که اثری گرانبها و ارزشمند از روزگاران کهن است.

 

این قلعه تاریخی به نام آق‎البلاغ و قلعه پرویزخان شهرت دارد و در کنار روستای آق‎البلاغ شهرستان بروجرد بنا شده است، بنابر اطلاعات حاصله این قلعه که چون نگینی در بستر طبیعت بکر و آرام استوار شده، به فرمان یکی از اعیان منطقه احداث و به عنوان اقامتگاهی زیبا و استراحتگاهی تابستانی مورد استفاده بوده، دارای چهار برج است و همانند بسیاری از قلعه‏‌های ایرانی دارای یک در ورودی با دو لنگه در چوبی بوده که در طرفین درگاه دو خواجه‏‌نشین احداث شده و باگذر از این ورودی به یک دالان مسقف و سپس حیاط مرکزی مرتبط می‏‌شود که خود به دو بخش نسبتاً مجزا تقسیم می‏‌شود‏.

 

در قسمت سالم‌تر بنا که شواهد، مبین‎الحاقی بودن آن در دوره‏‌های پس از ساخت بوده، دو طبقه احداث شده و طبقه زیرین شامل یک اصطبل ستون‏دار با طاق‌های آجری است که به طرز ماهرانه‏‌ای اجرا شده است.

 

طبقه فوقانی دارای یک ایوان به ارتفاع 60 سانتی‏متر از کف حیاط بوده که نمای آن را با سه طاق نیم دایره آجری در کمال سادگی آراسته‏‌اند.

 

در پشت این فضای نیمه باز یک پس تالار پنج‏دربی و در طرفین آن دو طاق قرینه ایجاد که نمای بیرونی آن با تزئینات آجری و طاق‎های قوسی نیم دایره‏ای مزین شده است.

 

سایر مکان‎های لازم مانند مطبخ، تنور، خانه انبار علوفه و ... در قسمت چپ ورودی اصلی احداث و تمامی فضاهای لازم برای اسکان و زندگی را تکمیل می‏‌کند.

 

این بنای تاریخی به شماره 4366 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، قلعه آق‎البلاغ به لحاظ معماری و ارزش و اعتبار تاریخی، ارزشمند بوده که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسید.

 

بستر و تپه‏‌ای که قلعه در آن احداث شده محوطه تاریخی بوده و این قلعه متعلق به مرحوم پرویزخان از اعیان و خوانین آن منطقه بوده است.

 

این قلعه دارای چهار برج بوده که در چهار کنج آن احداث شده و همانند بسیاری از قلعه‏‌های ایرانی دارای یک ورودی رفیع با در دولنگ‌ه‏ای چوبی و تزئینات آجری است.

 

بخش‎‏های داخلی این قلعه در گذشته دو حیاط داشته که متأسفانه بخش داخلی آن آسیب جدی دیده و بخش عمده روند مرمت و بازسازی آن روی بخش داخلی است.

 

ضلع غربی در سالها پیش براساس مستندات دوران قارجار تجدید بنا شده ولی بر اساس شواهد، قلعه از قدمت بیشتری برخوردار است. به لحاظ اجتماعی این قلعه محل استقرار نوعی حکمرانی ملاک محلی بوده که هم احشام مربوط به مالک در بخشی از قلعه نگهداری می‏‌شده و هم از یک نقطه بالا بر روستا و اراضی پیرامون اشراف داشته است.

 

این قلعه در کنار قلعه دهکرد واقع بوده که در نزدیکی آنها راه ارتباطی وجود داشته که در گذشته از همین راه تردد صورت می‏‌گرفته است. پس از احداث مسیر اصلی جاده بروجرد- اراک، این راه تبدیل به راه فرعی شده و احداث این قلعه به دلیل مسائل امنیتی بوده است.

 

این قلعه محل استقرار و اسکان خوانین منطقه و همچنین محلی برای حفظ اموال و نظارت بر املاک و جمع‏‌آوری اقلام باغی بوده است.

 

فضای قلعه معمولاً ساختاری درون‏گرا داشته که دارای یک حیاط مرکزی بوده و پیرامون کل قلعه را فضاهای مسقف محصور کرده و ضلع غربی یک بخش مسکونی دارد که یک آغل بزرگ و درطرفین آن فضاهای دیگر برای استفاده وجود داشته است.

آق البلاغ

آق البلاغ

 

 

 

گردآوری:سرزمین آریایی

 

 

منبع ایسنا

 

 

 

بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
سال پیروزی انقلاب اسلامی چه سالی است ؟ ( به عدد )
پاسخ : *
پست های ویژه