سریال جیران

سریال خاتون

سریال نیسان آبی

جوکر

شرکت‌های نروژی در انتظار لغو تحریم‌های ایران

در تاریخ : 93.10.24

شرکتهای نروژی

نروژ

سفیر نروژ در تهران نتیجه مذاکرات ایران و ۱+۵ را برای کشورش مهم خواند و گفت: منتظر نتیجه مذاکرات هستیم زیرا شرکت‌های نروژی زیادی منتظرند تا پس از لغو تحریم‌ها، زمینه همکاری دوجانبه و سرمایه‌گذاری اقتصادی فراهم شود.

 

«ادویسه نورهیم» سفیر نروژ در تهران که از پنجم آبان ماه سال‌جاری (1393) و پس از آنکه استوارنامه‌اش را تقدیم حسن روحانی رئیس جمهوری ایران کرد، رسما کارش را به عنوان سفیر جدید این کشور و البته اولین سفیر زن نروژی در تهران آغاز کرده، در گفت‌وگویی 45 دقیقه‌ای با خبرنگاران گروه سیاست خارجی و بین‌الملل خبرگزاری فارس، به تشریح مناسبات دوجانبه تهران و اسلو پرداخت و این روابط را خیلی خوب برشمرد.

*منتظر نتیجه مذاکرات هستیم

سفیر نروژ در بخشی از این گفت‌وگو نتیجه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و 1+5 را برای کشورش با اهمیت خواند و افزود: منتظر نتیجه مذاکرات هستیم، زیرا شرکت‌های نروژی زیادی منتظرند ببینند که توافقی بین ایران و 1+5 حاصل می‌شود یا خیر؟ که اگر این امر محقق شود و تحریم‌ها کم‌کم برداشته شود، آن زمان زمینه همکاری بین ایران و نروژ فراهم خواهد شد تا سرمایه‌گذاری اقتصادی بین دو کشور صورت گیرد.

نورهیم که کشورش یکی از تولیدکنندگان نفت است در خصوص کاهش قیمت نفت با بیان اینکه نروژ هم مثل بقیه کشورها و حتی ایران از کاهش نفت در بازارهای جهانی تأثیر پذیرفته، یادآور شد: البته اقتصاد نروژ همچون بقیه کشورهای اروپایی که تحت تاثیر بحران اقتصادی اروپا در طول سال‌های گذشته آسیب دیده بودند، نیست.

نروژ یکی از ١٠ تولید کننده عمده نفت جهان و هشتمین صادر کننده نفت جهان و بزرگترین صادر کننده گاز به اروپای غربی است و درآمدهای نفتی این کشور یک پنجم تولید ناخالص داخلی آن را شامل می‌شود.

سفیر نروژ درباره همکاری تهران و اسلو در زمینه نفت نیز عنوان کرد: با توجه به اینکه هر دو کشور تولید کننده نفت هستند، پتروشیمی می‌تواند حوزه خوبی برای همکاری‌های اقتصادی ایران و نروژ باشد و می‌توانیم دیدگاه‌ها و تجربیات را در این زمینه‌ها مبادله کنیم.

وی با ذکر این نکته که زمینه‌های بسیاری برای همکاری و سرمایه‌گذاری بین دو کشور وجود دارد، شیلات را از جمله این موارد برشمرد و گفت: در همین راستا اخیراً هیأتی از شیلات ایران به اسلو سفر و گفت‌وگوهایی را با طرف نروژی انجام داد.

*دانشجویان ایرانی در نروژ

نورهیم درباره وضعیت دانشجویان ایرانی در نروژ و مشکلات پیش آمده برای اقامت آنها و بازگشتشان به ایران به تشریح روند صدور مجوز اقامت به دانشجویان ایرانی در نروژ پرداخت و گفت: در سیستم قبلی صدور مجوز اقامت برای دانشجویان خارجی در نروژ، پس از آنکه دانشجویان موفق به ثبت‌نام در دانشگاه‌های نروژ می‌شدند، مجوز اقامت موقت توسط پلیس محلی برای آنها صادر می‌شد که پس از ورود به نروژ، بایستی این مجوز تمدید می‌شد.

وی در تشریح علل عدم تمدید مجدد مجوز اقامت دانشجویان مشغول به تحصیل در نروژ نیز یادآور شد: عدم تمدید اقامت دانشجویان ایرانی در نروژ به رشته تحصیلی آنها و تحریم‌ها بازمی‌گردد. تحریم‌هایی در این زمینه از سوی غرب علیه ایران اعمال شده، ولی از آنجایی که در موقعیتی نیستم که در این باره صحبت کنم، نمی‌‌توانم وارد جزئیات شوم.

این دیپلمات زن نروژی در عین حال خاطرنشان کرد که زمان فرایند رسیدگی به درخواست‌های اقامت دانشجویان ایرانی در نروژ خیلی کوتاه شده است.

سفیر نروژ در تشریح سیستم جدید صدور ویزا برای دانشجویان گفت: براساس این سیستم، مجوز توسط پلیس محلی صادر نمی‌شود و این مسئولیت به سفارتخانه‌ نروژ در تهران محول شده و در همان ابتدا مشخص می‌شود که مجوز برای فرد صادر می‌شود یا نمی‌شود.

 

 

*نگران بازگشت نروژی‌های عضو داعش به کشور

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به نگرانی کشورش از گسترش افراطی‌گری در جهان اشاره کرد و افزود: باید همه با هم برای مبارزه با افراطی‌گری در دنیا متحد شویم، ضمن اینکه متأسفانه تعدادی از اتباع نروژی هم مانند خیلی دیگر از کشورهای غربی به داعش پیوسته‌اند.

سفیر نروژ ادامه داد: دولت نروژ نگران پیوستن و بازگشت نروژی‌های عضو داعش به داخل کشور است، لذا اقدامات پیشگیرانه و برنامه‌ریزی‌های لازم در این جهت انجام شده تا از پیوستن به داعش و دیگر گروه‌های افراطی جلوگیری شود، شمار افراد نروژی حاضر در صفوف داعش دقیقاً معلوم نیست، البته اعلام شده که بین 50 تا 70 نفر از اتباع نروژی عضو داعش‌ هستند.

*موافق اقدام نظامی علیه سوریه نیستیم

نورهیم درباره وقایع سوریه و عراق نیز گفت: ما در مورد سوریه موافق اقدام نظامی نیستیم و راه‌حل سیاسی را پیشنهاد می‌کنیم. ضمن اینکه نروژ در ائتلاف نظامی علیه داعش نیز حضور دارد.

 

 

گردآوری:سرزمین آریایی

 

 

منبع فارس

 

بازگشت
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پرسش :
پایتخت ایران کدام شهر است ؟
پاسخ : *
پست های ویژه